Bezpieczne wybielanie zębów w domu

O śnieżnobiałych zębach, jak z reklamy, marzy chyba każdy z nas. Aby to osiągnąć coraz częściej decydujemy się na ich wybielanie. Stomatolodzy ostrzegają jednak, iż jest to zabieg, który może osłabić szkliwo. Czy wybielanie zębów w domu może być bezpieczne? Co trzeba wiedzieć o pastach obiecujących perłowy uśmiech i o najpowszechniej stosowanych metodach wybielania zębów?

Wybielanie zębów w domu – cała prawda o pastach wybielających

Pasty wybielające wcale nie wybielają zębów, ponieważ na ogół nie zawierają w swoim składzie nadtlenku karbamidu ani nadtlenku wodoru, które działają na głębokie tkanki zęba i w odpowiednim stężeniu przyczyniają się do zmiany ich odcienia. Zamiast tego zawierają substancje ścierne, np. sodę oczyszczoną, krzemionkę czy glinkę białą, których drobinki polerują zęby, eliminując zewnętrzne naloty, bądź enzymy roślinne np. bromelię, które mają delikatnie rozpuszczać osady. W związku z czym, pasty wybielające doskonale sprawdzą się w przypadku powierzchniowych przebarwień, np. u osób z nalotami od czarnej herbaty czy kawy lub palaczy. Aby były one bezpieczne, należy trzymać się jednej zasady – sprawdzić obecny na opakowaniu pasty wskaźnik ścieralności, tzw. RDA. Im jego wartość jest wyższa, tym pasta wykazuje lepsze właściwości wybielające. Pasty do zębów o wartości RDA wynoszącej 45 można stosować codziennie, natomiast te o wyższym – nie więcej niż dwa razy na tydzień.

Co warto wiedzieć o paskach wybielających?

Według ekspertów wszystkie preparaty z Internetu czy z drogerii nie posiadają wystarczającego stężenia substancji czynnej, aby miały jakikolwiek realny wpływ na ocień zębów. Co więcej, mogą okazać się niebezpieczne. Idealnym przykładem takiego produktu są właśnie paski wybielające. To sylikonowe paseczki z żelem zawierającym nadtlenek wodoru, które należy nakleić na powierzchnię zębów. Przeważnie cechują się umiarkowaną ceną i są łatwe w zastosowaniu, mogą również o kilka tonów wybielić szkliwo. Jednak przy ich częstym użytkowaniu może pojawić się bolesność, nadwrażliwość zębów i dziąseł, którą niektórzy użytkownicy mogą nawet zmniejszać środkami przeciwbólowymi. W związku z powyższym nie należy stosować ich częściej niż raz w roku.

Zestawy do wybielania DIY

Wybielanie zębów w domu może również opierać się o zastosowanie gotowych zestawów wybielających sprzedawanych bez recepty. W Internecie dostępnych jest wiele takich produktów do użytku domowego, np. takie, w których skład wchodzą nakładki na zęby, małe urządzenie emitujące niebieskie światło LED, które ma przyspieszyć proces wybielania oraz żel wybielający. Choć na ulotkach zawarta jest informacja, iż są one bezpieczne, badania wykazały, iż niektóre z nich mogą przyczynić się do powstania problemów zdrowotnych, bólu zębów, infekcji w jamie ustnej, recesji dziąseł, a nawet uszkodzenia miazgi zębowej.