Jak często wymieniać szczoteczkę i dlaczego jest to takie ważne?

Mycie zębów to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, które odbywają się każdego dnia. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad, aby wszystko odbywało się prawidłowo, a wizyty u dentysty były kojarzone jedynie z przyjemnym utwierdzaniem się, że wszystko w jamie ustnej jest w porządku.

Podstawowe czynności pielęgnacyjne jamy ustnej

Czyszczenie zębów to czynność wykonywana przez każdego człowieka od najmłodszych lat. Jednakże, większość ludzi nie wykonuje tego dobrze, a dentyści zamiast przekazywać informacje na temat właściwego szczotkowania zębów, naprawiają jedynie szkody zaniedbań. Kiedy człowiek wie w jaki sposób należy myć zęby powinien to robić odpowiednio często. Dwa razy dziennie to absolutne minimum umożliwiające zachowanie dobrej kondycji jamy ustnej. Szczoteczka do zębów odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż nie może być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka, a do tego dobrana do charakteru zębów. W dalszej kolejności nie można zapominać o nitkowaniu, które pozwala wydobyć pozostałości jedzenia z przestrzeni między zębami. Używanie tylko i wyłącznie szczoteczki nie zda rezultatu, gdyż nie jest ona w stanie dostać się w każde miejsce w którym zalega pokarm. Oprócz tego, konieczne jest używanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej. Ich zadaniem jest zachowanie świeżości, przyjemnego oddechu oraz przede wszystkim zapobiegają one gromadzeniu się niepożądanych bakterii, które mogą wyrządzić wiele szkód w jamie ustnej.

Szczoteczka – kiedy należy nabyć nowy model?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że regularna wymiana szczoteczki to także podstawa, jeśli chodzi o właściwą higienę jamy ustnej. Dobranie odpowiedniego modelu i właściwa technika mycia zębów są oczywiście bardzo ważne, jednakże to cały czas nie wszystko. Szczoteczka powinna być wymieniona na nowy model nie w sytuacji, kiedy nie nadaje się już dłużej do użytku, ale zdecydowanie częściej. Przyjmuje się, że raz na trzy miesiące to idealny czas na nabycie nowej szczoteczki. Oczywiście, jeśli ktoś pragnie może następować to zdecydowanie częściej. Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze szczoteczka gromadzi na sobie ogromne ilości bakterii, których nie widać gołym okiem, jednakże są tam i zbyt długie używanie jednego modelu sprawia, że ich ilość pomnaża się kilkakrotnie. Następnie, włókna zużywają się i tracą swoją ostrość, dzięki czemu szczotkowanie zębów nie jest tak dokładne jak miało to miejsce przez pierwsze tygodnie użytkowania. Nowa szczoteczka powinna pojawić się więc przynajmniej raz na trzy miesiące.