Jak radzić sobie z ranami, otarciami i skaleczeniami?

Na otarcia i skaleczenia narażeni są wszyscy, zwłaszcza młodzież i dzieci oraz osoby preferujące aktywne spędzanie czasu wolnego. Choć z reguły nie są groźne, tego typu rany powodują dyskomfort oraz wiążą się z ryzykiem infekcji. Jak należy postępować z otarciami i skaleczeniami, aby szybko się zagoiły?

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku otarcia?

Otarcie skóry może powstać w wyniku upadku i najczęściej dotyczy ono kolan lub łokci. Zdarzają się również otarcia nóg, które wynikają z chodzenia w niewygodnym lub przemokniętym obuwiu. Zdarza się, iż wielu z nas lekceważy otarcia, jednak brak szybkiej reakcji może przyczynić się do powstania infekcji lub rozwoju rany. W przypadku otarć najlepiej:

  • Zacząć od przemycia i zdezynfekowania otartego miejsca. Można zrobić to przy pomocy np. soli fizjologicznej (NaCl 0,9%) lub środkiem do dezynfekcji, który wykazuje działanie zwalczające grzyby, bakterie wirusy i ich przetrwalniki. Nowe standardy nie rekomendują stosowania spirytusu i wody utlenionej na rany. Nie należy również pocierać otarć ręcznikiem, wacikami czy gazikiem.
  • Kolejno należy zakleić otarte miejsce delikatnym plasterkiem z opatrunkiem. Szczególnie polecane są miękkie plastry piankowe, które zapewniają komfort w codziennym funkcjonowaniu.
  • W przypadku, gdy poszkodowany Est osobą aktywną fizycznie i nie chce rezygnować z pływania, zaleca się stosowanie plastrów wodoodpornych.

Jak radzić sobie w przypadku drobnych skaleczeń?

Już na samym początku warto wspomnieć, iż przed rozpoczęciem opatrywania skaleczenia należy dokładnie umyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem. Pozwoli to uniknąć ryzyka kontaktu skaleczonego miejsca z bakteriami. Opatrując ranę drugiej osobie, zaleca się zaopatrzyć w odpowiednie rękawiczki ochronne. Skaleczenie skóry ostrym narzędziem może przytrafić się w różnych sytuacjach, choćby w trakcie prac ogrodowych lub gotowania. Gdy jest bardzo płytkie, sposób postępowania jest taki sam jak w przypadku otarcia. Należy dodatkowo zatamować ewentualne krwawienie. Najlepiej jest postępować według następującego schematu:

  • Skaleczenie należy przemyć czystą wodą z mydłem. Kolejnym krokiem jest zdezynfekowanie go łagodnym środkiem, choć nie jest to czynność niezbędna.
  • Następną czynnością jest zatamowanie krwawienia: przyłożenie do rany jałowej gazy i mocne jej dociśniecie. Krwawienie z łagodnego skaleczenia powinno ustąpić do 15 minut.
  • Najlepszą ochroną skaleczenia są plastry lub opatrunki. Jeśli skaleczeniu towarzyszy wysięk, można zastosować specjalne opatrunki jałowe, parafinowe, jak np.: bactigras, które dodatkowo skuteczniej ochronią skaleczenie przed bakteriami i wirusami.

Skaleczenia i otarcia – jakie symptomy świadczą o infekcji?

Bywa, iż nawet przy zachowaniu ostrożności, do rany przedostają się bakterie. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, a jednak należy wziąć je pod uwagę. Za sygnały świadczące o infekcji uważa się: opuchlizna, zaczerwienienie, ocieplenie skóry w okolicy skaleczenia, narastający ból, ropa/wydzielina wyciekająca ze skaleczenia, czerwone pręgi w okolicy rany. W przypadku wystąpienia tych symptomów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.