Jak wybierać materiał na pościel

Najbardziej rekomendowanymi rodzajami pościeli są te, wykonane z dobrego gatunku bawełny. Są one naturalne, miękkie i delikatne dla skóry dziecka. Bawełniane kołderki, poduszki, kocyki czy prześcieradła z gumką zapewniają więc bezpieczeństwo i komfort podczas snu maluszka, a to przecież jest najważniejsze.

Jakie materiały na pościel wybrać?

Zaleca się, by pościel, w której śpi, leży i bawi się niemowlak, była wykonana z wysokiej jakości włókien, które nie powodują alergii czy podrażnień. I tak najczęściej młodzi rodzice decydują się na: satynę, która jest śliska, chłodna, jedwabna lub bawełniana i przeznaczona na miesiące letnie; korę, którą można używać przez cały rok, jest lekka, tania, nie odkształca się; flanelę, która jest niezwykle miękka w dotyku, wytrzymała, odporna i ciepła, ale w wyniku częstych prań może się kurczyć i mechacić; perkal, który jest gruby, wytrzymały, wymaga prasowania, ale nie rozciąga się i nie traci na jakości podczas prania; adamaszek, który może być jedwabny lub bawełniany, jest twardy i gruby; batyst, który doskonale sprawdza się latem, gdyż jest wyjątkowo lekki, ale niestety nietrwały; dżersej – za sprawą jego gęstych splotów wykazuje wyjątkową wytrzymałość. Kupując kołderki, prześcieradła z gumką i poduszki, równie ważną kwestią jest wybór odpowiedniego wypełnienia. Pościel nie może być zbyt ciężka, aby nie krępowała ruchów dziecka lub go nie przegrzewała. Rozwiązań jest wiele. Można zdecydować się na wypełnienie wełniane, które utrzymuje odpowiednią temperaturę, a równocześnie właściwą wentylację oraz dobrze chłonie nadmiar wilgoci, chroniąc przed poceniem. Sprawdzi się więc przez cały rok. Choć polecana jest dla dzieci, mających alergię na roztocza, to jednak nie sprawdzi się, gdy maluch uczulony jest na wełnę. Częstym wyborem jest też puchowa pościel, która jest w pełni naturalna, lekka i ciepła. Nie powinno się jej stosować w przypadku alergików, gdyż to dość duża wylęgarnia roztoczy i innych drobnoustrojów. Można się zatem zdecydować na zakup pościeli syntetycznej, mającej właściwości antyalergiczne, gdzie lekkie, silikonowe włókna, pozwalają skórze oddychać. Są też odporne na odkształcenia.

Prześcieradła z gumką dla dzieci

Szukając odpowiedniej pościeli dla dzieci, warto kierować się jej miękkością, grubością, jakością materiału, higroskopijnością, podatnością na odkształcenia i bezpieczeństwem. Ważne, by nie powodowały one podrażnień czy alergii, a zapewniały wysoki komfort podczas snu. Równie ważne są względy praktyczne. Wybierając prześcieradła z gumką, ma się gwarancję, że nie będą się one zsuwać, podwijać i przeszkadzać maluszkowi w nocy. To ich największe zalety. Ważny jest jednak sposób nakładania takiego rodzaju pościeli, który z pewnością wymaga cierpliwości. Dzięki elastycznej, rozciągliwej gumce, prześcieradło pozostanie w jednej, prawidłowej pozycji i nie będzie się zwijało.

W jaki sposób prać pościel dla niemowlaków?

Wybierając najwyższej jakości pościel dla dzieci, nie można zapomnieć o odpowiednich płynach i proszkach do prania. Zaleca się bowiem częste odświeżanie poszewek i prześcieradeł, w których śpi niemowlak. Dla jego bezpieczeństwa należy używać tylko takich produktów, które nie wywołają alergii, uczulenia, podrażnień i zniszczenia pościeli. Delikatna skóra dziecka jest niezwykle podatna na działanie silnych detergentów, dlatego też tekstylia dla dorosłych i dzieci nie powinny być prane w tych samych środkach chemicznych. Na rynku dostępnych jest wiele proszków i płynów do prania, które są przeznaczone tylko dla dzieci, a ich składy są łagodniejsze i bardziej naturalne. Dzięki nim można mieć pewność, że dziecko nie nabędzie alergii, uczuleń czy podrażnień. Aby pościel również wychodziła cało z każdego prania, nie mechaciła się, odkształcała czy kurczyła, warto zainwestować w wysokiej klasy materiał na pościel. Nie tylko zachowa swoją jakość, ale też będzie służyła przez długie lata.