Jak wyposażyć ogród zimowy?

Za oknami trzaskający mróz, w ręku kubek czegoś rozgrzewającego – w tych okolicznościach miłośnicy ogrodów mogą jedynie czekać nadejścia wiosny. Niestety, od pierwszych cieplejszych dni do pełnego rozkwitu kwiatowych rabatek może upłynąć jeszcze więcej czasu. Czy jest dobry sposób na przetrwanie kilku zimnych miesięcy? Jeśli sprawi Ci przyjemność przebywanie wśród roślin pod dachem, zaprojektuj ogród zimowy i nie czekaj na pierwsze pąki w przydomowym ogrodzie.

Nie tylko plany i marzenia – ogród zimowy zapewni Ci bliskość natury przez cały rok

Wcale nie musisz spoglądać za okno i wzdychać – rozwiązanie masz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zaplanować wzniesienie konstrukcji oszklonego tarasu lub – jak kto woli – szklarni przylegającej do ściany. Powstały w ten sposób zimowy ogród stanie się dodatkowym pomieszczeniem o wyjątkowym charakterze. Jego zniesienie przy dowolnej ścianie domu nie jest problemem nie do rozwiązania – możesz zamówić gotowe rusztowanie na wymiar z poliweglanowym, transparentnym okryciem.

Ogród zimowy – na początek ogrzewanie i wentylacja

Od czego zacząć? Na początku zdecyduj, czy będziesz odwiedzać swój nowy przybytek na kilka kwadransów dziennie, by opiekować się roślinami, czy wolisz spędzać w nim czas jak w salonie lub na zakrytym tarasie. Kolacja przy świecach wśród drzewek pomarańczowych lub egzotycznych storczyków? Brzmi nieźle, ale wymaga doprowadzenia do przyszłej oranżerii instalacji grzewczej. Od Twojego wyboru zależy, czy będzie ogrzewać powietrze dla roślin, czy posłuży również do stworzenia domowego klimatu. Jeśli chodzi o instalacje, nowe pomieszczenie musi mieć również dostęp do przewodów wentylacyjnych lub posiadać autonomiczną wentylację mechaniczną.

Wyposażenie ogrodu zimowego – o czym warto pamiętać?

Po wzniesieniu konstrukcji i podłączeniu instalacji grzewczej, wentylacji i prądu czas na urządzenie oranżerii. Dobór roślin do zamkniętej przestrzeni łączy w sobie projektowanie ogrodu z architekturą wnętrz. Jednak niezależnie od rodzaju nasadzeń i koncepcji wystroju warto pamiętać o praktycznych rozwiązaniach. Ogród zimowy może zostać urządzony podobnie jak taras. Dlatego na podłodze najlepiej sprawdzą się okładziny łatwe do utrzymania czystości – gres lub deski tarasowe. Powinny zostać zaimpregnowane jak na zewnątrz, ponieważ obecność roślin pod dachem oznacza podwyższony poziom wilgotności. Z tych samych powodów lepiej ustawić tu meble ogrodowe z rattanu lub technorattanu niż klasyczny stół i krzesła do jadalni. Pozostaje jedynie instalacja osobnego oświetlenia dla roślin (można wykorzystać technologie grow box przeznaczone do upraw w zamkniętej przestrzeni) i dla użytkowników pomieszczenia – najlepsze będzie dyskretne, ciepłe światło LED.