Problemy ze stawami – jak wspomóc się dietą i suplementacją?

Stawy to jedne z miejsc w naszym ciele, które najszybciej dają o sobie znać, gdy coś nam dolega. Ich przeciążenie odczuwamy w chorobie,  po zbyt dużym wysiłku i przy zaniedbanej diecie. Jak dbać o stawy, by długo na służyły?

Zdrowie naszych stawów w głównej mierze zależy od prawidłowej mechaniki ruchu i odżywczej diety.  Podstawą dbania o stawy powinna być regularna aktywność fizyczna, a jeżeli decydujemy się na treningi, to koniecznie pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce, która podniesie temperaturę wewnątrz jamy stawowej i równomiernie rozprowadzi w niej maź. Ruch i rozgrzewka jest tym co będzie miało kluczowe znaczenie dla prewencji kontuzji i regeneracji chrząstki stawowej, ale działania te możemy również wspomóc odpowiednią suplementacją. Ważne jednak byśmy o tych wszystkich czynnikach pamiętać jeszcze zanim wystąpią objawy schorzenia.

Kolagen na stawy to podstawa.

O ile w dietetyce i suplementacji jest wiele substancji mogących wspomóc utrzymanie zdrowia stawów, to kolagen na stawy jest pierwszą rzeczą o jakiej pomyśli każdy. Po pierwsze kolagen, kolagenowi nie równy i różne jego typy występują w chrząstce, ścięgnach i więzadłach, a także włosach. Substancja ta buduje wiele struktur w naszym organizmie i jak sam widzisz, każda z nich ma inną funkcję i właściwości, a więc mało prawdopodobne, że kolagen w każdej z nich będzie taki sam. Wybierając suplement, który ma nam dostarczyć kolagen na stawy szukajmy takiego z typem II, bo to on w największej ilości znajduje się w naszych chrząstkach.  Dzięki kolagenowi chrząstka stawowa jest bardziej odporna na ścieranie i ściskanie. Chcąc z pomocą codziennej diety uzupełnić kolagen warto spożywać żelatynę, a więc wszelkiego rodzaju galaretki, oraz wywary gotowane na kościach. Jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat dobrego przygotowania takie zupy, poszukaj w Internecie hasła „zupa mocy”. Wytwarzanie kolagenu w ciele usprawnia też dostarczanie z dietą Wit. C oraz dwóch aminokwasów, z których kolagen się składa, czyli glicyny i proliny.

Chodroityna poprawi jakość mazi stawowej

Chondroityna bierze udział w wytwarzaniu proteoglikanów, czyli związków składających się na substancję między komórkową i maź stawową. Zapewnia on właściwy ślizg tkanek pomiędzy sobą, a przez to sprawia, że ruch w stawie jest płynny i bezbolesny. Chondroityna jest wytwarzana w naszym organizmie, ale jej produkcja z wiekiem spada. By ją uzupełnić z pożywieniem należy spożywać wywary z chrząstek wołowych i rekinich, albo skorzystać z suplementacji zawierającej siarczan chondroityny.