Zwyrodnienia stawów – ogólna charakterystyka

Zwyrodnienia stawów są grupą dolegliwości najczęściej pojawiających się w obszarze układu ruchu. Dawniej zwyrodnienie stawów określane było jako schorzenie, które doskwierało głównie seniorom. Obecnie choroba ta w takiej samej mierze dotyczy młodych dorosłych i młodzieży. Bardzo często w zmniejszaniu jej objawów stosuje się takie preparaty, jak np. olfen żel. Jakie są przyczyny i objawy zwyrodnienia stawów?

Zwyrodnienie stawów – czym tak dokładnie jest?

Zwyrodnienie stawów to inna nazwa schorzenia zwanego osteoporozą, które powstaje w wyniku zaburzeń mechanicznych lub biologicznych. Zaliczane jest do chorób o charakterze postępującym, przewlekłym i nieodwracalnym. Zwyrodnienie stawów pojawia się najczęściej wśród chorób układu ruchu oraz rozwija się w wyniku zaburzeń jakości i ilości chrząstki stawowej, której główną rolą jest amortyzowanie ruchów stawów. Zwyrodnienie stawów dzieli się na chorobę pierwotną i wtórną. Pierwsze z nich cechuje się nieznaną przyczyną wystąpienia, drugie zaś wywołane jest uszkodzeniami struktury stawu, nieprawidłowościami w budowie stawów czy chorobami ogólnoustrojowymi.

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Przyczyny osteoporozy dzielą się ze względu na rodzaj pojawiającej się choroby. W przypadku zwyrodnienia stawów o charakterze pierwotnym, chorujący nie ma wpływu na rozwój choroby. Do przyczyn pierwotnych zalicza się przede wszystkim skłonności genetyczne, niewłaściwe ukrwienie stawów, nieprawidłowy skład chemiczny mazi stawowej, a także wpływ różnych chorób o podłożu metabolicznym czy hormonalnym. Przyczyny wystąpienia zwyrodnienia stawów mogą posiadać charakter wtórny i przy właściwej ich kontroli możliwe jest zmniejszenie ryzyka zachorowania. Wśród tych przyczyn wyszczególnia się:

  • Osłabienie mięśni otaczających staw;
  • Czynniki zawodowe;
  • Uprawianie sportów;
  • Zaburzenia w budowie stawów.

Objawy zwyrodnienia stawów

Przeważnie pierwsze objawy zwyrodnienia stawów przejawiają się między 40. a 60. rokiem życia i mogą dotyczyć nawet kilku stawów. Na początku objawy pojawiają się głównie w trakcie ruchu, kolejno w trakcie spoczynku oraz w nocy. Najczęstszymi objawami są:

  • Sztywność stawów;
  • Ból;
  • Zniekształcenia w obrębie stawów;
  • Trzeszczenie w stawach;
  • Ograniczenie ruchomości.

Zwyrodnienie stawów – jak leczyć?

W momencie pojawienia się objawów choroby zwyrodnieniowej stawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, np. reumatologa. Leczenie oparte jest o złagodzenie objawów przez środki farmakologiczne (np. Olfen żel) i niefarmakologiczne. Leczenie tej choroby przeważnie ma charakter profilaktyczny i bazuje na minimalizowaniu skutków przyczyn zależnych od pacjenta. Lekarz zaleca chorującemu zrzucenie nadmiernej masy ciała, namawia do podjęcia regularnej aktywności fizycznej oraz odciążenia stawu. Skuteczne mogą być również zabiegi oparte na krioterapii.