Nasze stopy ciężko pracują by nosić nas gdzie tylko sobie zapragniemy. Często za to płacą wysoką cenę. Przeciążenia, otarcia, odparzenia i… Odciski. Jak sobie z radzić z tym problemem domowymi sposobami?
Odciski, czyli modzele i nagniotki.
Odcisk, odciskowi nierówny. Najczęściej spotykamy ich dwa typy – modzele i nagniotki. Modzele to zgrubiała warstwa martwego naskórka, często przyjmująca żółtą barwę. Same w sobie nie są bolesne, ale mogą pękać lub podrażniać okoliczne fragmenty. Są wynikiem przewlekłego obciążania danego fragmentu stopy. Zwykle są duże, lekko wypukłe i owalne lub okrągłe. Nagniotki z kolei potrafią być bardzo bolesne. Rozmiarem nie przekraczają średnicy małego guzika, ale za to wrastają w głąb tkanek i podrażniają nerw, przez co przy nacisku czuć kłujący, przeszywający ból. O ile przy modzelach dość łatwo poradzić sobie samemu, o tyle w przypadku nagniotków najczęściej potrzeba pomocy podologa.
Domowe sposoby na odciski?
Odmocz i złuszcz martwy naskórek.
W tym celu zamocz nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub soli. Po kilku minutach poczujesz, że skóra na stopach jest zdecydowanie bardziej elastyczna i miękka. Teraz możesz usunąć martwy naskórek za pomoc tarki lub pumeksu. Absolutnie nie ścinaj warstwy skóry nożykiem, cążkami, czy nożyczkami. Nie przesadź też z ilością usuniętego naskórka – to mimo wszystko warstwa ochronna, która jest obecna na całej skórze. Skóra bez naskórka będzie bardziej podatna na uszkodzenia, czy infekcje.
Kąpiel z rumianku i czosnku
Rumianek i czosnek mają właściwości przeciwzapalne. Ta druga roślina uznana jest za jeden z silniejszych, naturalnie występujących antybiotyków. Ząbek czosnku zawiera allinę, która po jego mechaniczny uszkodzeniu zmienia się w allicynę. Allicyna wyjątkowo silnie przeciwdziała rozwojowi bakterii, ponieważ niewiele z nich potrafi uzyskać odporność na tę substancję.
Kawałek pod plaster
Jeżeli nie masz akurat dostępu do specjalnego plastra na odciski to możesz stworzyć sobie jego domową wersję. Nałóż na odcisk plaster czosnku, postaraj się wyciąć w opatrunku dziurę odpowiadającą rozmiarem plasterkowi i całość przyklej do skóry za pomocą plastra. Opatrunek wokół czosnku ma zapewnić lepszy rozkład nacisku wokół twardego plasterka mogącego powodować ból przy ucisku.
Posmaruj odcisk olejkiem rycynowym
Olejek rycynowy ma właściwości regenerujące. Z tego powodu fantastycznie zadziała na skórę, odżywiając ją i pomagając powrócić do dobrej kondycji.
Kwas rozpuści odcisk
Znowu wracam do plasterków na odciski z apteki, albo raczej braku dostępu do nich. Jednym z ich składników są kwasy, które zmiękczają i rozpuszczają uszkodzony naskórek, a jeżeli odcisk jest świeży mogą nawet dać radę rozpuścić rdzeń uciskający na nerw. Podobny efekt możesz uzyskać robiąc opatrunek z kwasów dostępnych w twoim otoczeniu. Nasącz gazik octem, kwasem chlebowym, czy nawet sokiem z cytryny i nałóż na odcisk.