Ciągłe problemy z koncentracją- co robić?

Problemy z koncentracją, pamięcią, zaburzenia snu to utrapienie wielu ludzi. Dotyczy to zarówno młodych, jak i starszych ludzi, którzy mają nadmiar obowiązków oraz każdego dnia towarzyszy im stres. Gdy mózg jest obciążony zbyt wieloma sprawami, najważniejsze jest, aby miał możliwość się zregenerować.

Sen- kluczowy element prawidłowej pracy mózgu.

Podczas snu mózg nie tylko odpoczywa, ale także oczyszcza się z toksyn. Dzięki temu kolejnego dnia skupienie uwagi powinno przyjść z łatwością. Jednak, gdy obok zaburzeń koncentracji i pamięci mamy do czynienia z problemami z zaśnięciem lub budzeniem się w nocy, kłopot jest nieco poważniejszy. Sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest bardzo wiele, czasem wystarczy odpowiednie wyciszenie przed snem oraz unikanie kofeiny w ciągu dnia. W przypadku, gdy problemy ze snem nie mijają, warto udać się do poradni zaburzeń snu.

Jak wspomóc koncentrację?

Aby mózg pracował na najwyższych obrotach, oprócz zapewnienia snu, trzeba go odpowiednio nakarmić. Najważniejsza jest glukoza, która stanowi jedyne źródło energii dla ośrodkowego układu nerwowego. Obok glukozy niezbędny jest tlen, który zapewni jej spalanie. Aby uzupełniać glukozę w organizmie, trzeba co 3-4 godziny spożywać węglowodany, najlepiej złożone np. pieczywo razowe, kasze, brązowy ryż, razowy makaron, płatki owsiane, rośliny strączkowe. Białko w postaci chudego mięsa należy spożywać raz dziennie, ponieważ jego niedobór może powodować zaburzenia myślenia.
Pracę mózgu wspomagają witaminy z grupy B, w szczególności witamina PP, czyli B3, której niedobór powoduje osłabienie pamięci, problemy ze skupieniem uwagi i kojarzeniem. Tiamina, czyli witamina B1 odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych. Niedobór witaminy B1 powoduje osłabienie funkcji układu nerwowego. Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego, a jej niedobór powoduje przedwczesne starzenie się komórek oraz depresję. Witamina PP, B6 oraz tiamina znajduje się w mięsie, rybach, produktach zbożowych takich jak: kasze, pełnoziarniste pieczywo oraz w roślinach strączkowych i orzechach. Niacyna inaczej witamina PP i inne witaminy z grupy B, mogą być stosowane w postaci suplementu diety, lecz jedynie pod kontrolą lekarza, ponieważ mogą wystąpić skutki uboczne, jeśli dojdzie do jej nadmiaru w organizmie.