Zawartość naszej torby sportowej będzie się zmienić wraz z naszym stażem treningowym i możliwościami jakie daje nam siłownia. Co warto mieć pod ręką podczas treningu i po nim podczas korzystania z innych obszarów siłowni niż sala do ćwiczeń?
Ręcznik sportowy x 2
Ręcznik sportowy na siłowni to absolutny obowiązek. Podczas treningu powinno się go kłaść we wszystkich miejscach, w których siadamy, czy kładziemy się. Zabezpiecza to przed nadmiernym zabrudzeniem i niszczeniem niektórych sprzętów. Choć ręcznik oczywiście izoluje nasze ciało i to na nim zostaje większość naszego naskórka i potu, to raczej nie powinniśmy rezygnować z dezynfekcji. Jest to nie tylko przejaw dbania o higienie, ale też wyraz szacunku dla innych użytkowników obiektu. Drugi ręcznik przyda nam się do kąpieli, która powinna być nieodłącznym elementem treningu. Często słyszy się komentarze, że „Ja tu blisko mieszkam, to już się w domu wykąpię”. Nie ma nic fajnego, w przebywaniu w przepoconych ciuchach dłużej niż to konieczne, ale na pewno nie fajnie mija się taką osobą na ulicy, albo co gorsza stoi się obok niej w tramwaju przez ten jeden przystanek, który przecież jest blisko. Nie ma też sensu zmiana stroju sportowego na codzienny bez kąpieli. Wcale nie będziemy czyściejsi, a jeszcze ubrudzimy ubrania, w których przyszliśmy. Kąpiel po treningu powinna być więc elementem obowiązkowym. Na szczęście producenci idąc za potrzebą konsumentów zadbali aby ręcznik sportowy pomimo spory rozmiarów był jednocześnie kompaktowy i bardzo szybko sechł. Dzięki tym cechom bez problemu zmieścimy nawet dwie potrzebne sztuki, które po praniu spokojnie zdążą wyschnąć do kolejnej wizyty w klubie. Nie panikuj jednak, kiedy zdarzy Ci się zapomnieć ręcznika. Większość dobrych klubów oferuje możliwość zakupu ręczników na miejscu lub ich wypożyczenie za niewielką kwotę.
Buty i strój treningowy
Mówi się, że dobry trening można zrobić w każdych warunkach i oczywiście jest to prawda. Prawdą jest też to, że lepiej nam się ćwiczy jeżeli ten dobry trening przebiega w komfortowych warunkach. Podstawą wygodnego treningu są dobrze dopasowane buty i strój sportowy. W zależności o tego na jaką aktywność się decydujemy odpowiednie dla nas będą różne modele. Innego obuwia potrzebuje ciężarowiec, a innego biegacz. To samo tyczy się stroju. Mogą one mieć specjalne kieszonki np. na żele energetyczne, albo przystosowane do trzymania w nich telefonu i łatwego użycia słuchawek. Na początek nie inwestuj dużych pieniędzy w stroje treningowe. Ma być swobodnie i wygodnie. Wraz ze stażem treningowym i doświadczeniem zobaczysz w czym czujesz się najlepiej podczas ćwiczeń.
Woda lub napój izotoniczny
Trenując pocimy się, a więc tracimy też wodą, którą należy niezwłocznie uzupełnić. Na siłowni lub zajęciach fitness zawsze miej ze sobą wodę lub napój, które pomogą szybko ugasić pragnienie i na bieżąco uzupełniać braki płynów. Możesz łatwo ocenić ile wody musisz dostarczyć w trakcie i po treningu, by bilans nawodnienia wyszedł na zero. Zważ się na chwilę przed treningiem i od razu po nim. O ile pomiędzy ważeniami nic nie zjadłeś, to zanotowana różnica będzie wynikała właśnie z utraty wody. Uwierz, że efektu redukcji masy tłuszczowej, albo budowania mięśnie nie zauważysz w ciągu godziny, ale możesz za to oszacować zapotrzebowanie na płyny. Z tej metody korzystają osoby zajmujące się kulturystyką i sportami sylwetkowymi i jeżeli chodzi o wiedzę na temat wpływu nawodnienia na organizm, to ten aspekt nie ma dla nich tajemnic. Skoro doświadczeni w tym temacie ludzi wykorzystują właśnie takie ważenie się, to dlaczego nie mamy naśladować najlepszych?