Gdy szukamy pracy, wysyłamy CV oraz list motywacyjny, w odpowiedzi na ogłoszenia umieszczone w internecie i nie tylko. Jednak nie każda oferta pracy zawiera wszystkie interesujące nas informacje, dlatego nie bójmy się zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Dlaczego warto zadawać pytania pracodawcy?
Niestety pracodawcy bardzo rzadko precyzyjnie formułują ogłoszenia i nie zawsze podają wszystkie niezbędne dla kandydatów informacje. Wtedy kandydat idąc na taką rozmowę, powinien być przygotowany na udzielanie odpowiedzi na różne pytania oraz mieć przygotowaną listę pytań do pracodawcy. Tak naprawdę odpowiadając jedynie na pytania pracodawcy, kandydat nie jest pewien, czy jest zainteresowany oferowaną pracą. Być może okaże się, że pracodawca jest chętny zatrudnieniem jakiegoś kandydata, a on nie jest świadomy pewnych szczegółów, o których dowie się za późno. Lepiej, by kandydaci interesowali się szczegółami dotyczącymi stanowiska pracy już podczas rozmowy kwalifikacyjnej i mogli od razu określić, czy oferowana praca będzie im odpowiadała, czy nie. Poza tym zadając pytania pracodawcy, kandydat zyskuje w jego oczach, ponieważ jest to odbierane jako przejęcie inicjatywy, oznaka pewności siebie i ukierunkowanych celów.
O co warto zapytać pracodawcę?
Należy opracować sobie pytania, które będą kierowane do pracodawcy, już podczas przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej. W tym celu konieczne jest przeanalizowanie ogłoszenia o pracę i zapisanie sobie wszystkich wątpliwości. Poza tym, gdy znamy nazwę firmy, do której aplikujemy, warto dowiedzieć się czegoś na jej temat np. jaki jest zakres działań, jakie są ewentualne możliwości rozwoju w tej firmie, od kiedy firma istnieje na rynku itp.
Trzeba dowiedzieć się, jakie obowiązki będą na danym stanowisku, ponieważ jest to najważniejsze dla kandydata. Jest to ważne pytanie, ponieważ przejawia zainteresowanie kandydata ofertą pracy. Ponadto warto zapytać o to, czy są możliwe wyjazdy służbowe, nadgodziny lub spotkania z klientami itp.
Dla każdego pracownika istotne są godziny pracy oraz czy będzie to praca zmianowa i w weekendy. Każdy ma swoje życie prywatne, dzieci, które trzeba odebrać z przedszkola lub utrudnioną komunikację pomiędzy pracą a domem. Dlatego informacje o trybie pracy są niezwykle ważne.
Warto zapytać o to, jakie są możliwości rozwoju w firmie- czy jest szansa na awans, podwyżkę, przesunięcie na inne stanowisko oraz na szkolenia dokształcające. Poza tym najlepiej na początku ustalić z pracodawcą, w jaki sposób będą mierzone efekty pracy oraz czy będą targety do realizacji. Już na rozmowie kwalifikacyjnej można zapytać, kiedy można się spodziewać odpowiedzi na temat zatrudnienia i czy są dalsze etapy rekrutacji.
Rozmowa za rozmową, a odpowiedzi brak.
Gdy chodzimy z rozmowy kwalifikacyjnej na kolejną, a trwa to już kilka miesięcy, można stracić cierpliwość. Wtedy pojawiają się pomysły, aby wyjechać za granicę. Oprócz wysokich zarobków, potencjalnych kandydatów kuszą nowe doświadczenia, znajomości lub chęć zamieszkania w innym kraju. Ostateczną decyzję o wyjeździe warto podjąć dopiero po zapoznaniu się z licznymi ofertami pracy za granicą, jeszcze w Polsce. Nie od dziś Polacy szukają pracy w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, a ostatnio nawet w Czechach. Najlepiej zgłosić się do agencji pracy tymczasowej, która zajmuje się nie tylko zatrudnianiem pracowników, ale również organizowaniem całego życia za granicą. Aby znaleźć oferty pracy za granicą, najłatwiej szukać w Internecie, wpisując w Google np. praca czechy, a propozycji będzie wiele. Trzeba pamiętać, że idąc na rozmowę kwalifikacyjną do agencji pracy, również trzeba być przygotowanym na odpowiadanie i zadawanie pytań.