Łatwość obsługi, możliwość tworzenia estetycznych ściegów i szycia zróżnicowanych materiałów to cechy, na które zwraca się uwagę podczas wyboru domowej maszyny do szycia. Pozornie mniej istotne mogą wydawać się wydajność i solidność takiego urządzenia. A przecież te cechy znacząco wpływają na jakość szycia zarówno tkanin, jak i dzianin. Co więcej, ważne są też umiejętności i znajomość różnic w szyciu tych dwóch typów materiałów.
Szycie dzianin i tkanin – rodzaj igły ma ogromne znaczenie
Sama maszyna do szycia nie wystarczy do sprawnego szycia dzianiny. Bez względu na model urządzenia, standardowa igła do szycia tkanin może okazać się niewystarczająca do sprawnej pracy na tak wymagającym materiale. Wiele osób zaczynających szycie na maszynie, napotykając ten problem, poszukuje pomocy w Internecie – zazwyczaj na stronie producenta. Można to zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w Google takich fraz, jak np. „producent dzianin Łódź”.
W sprzedaży można spotkać osobne igły z kulką, które są idealne do szycia dzianin o średnim i dużym oczku, jak i również do materiałów ciasno tkanych. Mało widoczna kulka pełni ważną rolę — delikatnie rozsuwa włókna materiału, nie powodując ich uszkodzenia. Zapewnia to estetyczny efekt wizualny i mocny ścieg bez niszczenia włókien. W sprzedaży dostępne są zarówno igły do dzianiny pojedyncze, jak i podwójne.
Stopki – istotny element w szyciu zarówno tkanin, jak i dzianin
W przypadku, w którym celem jest szycie nie tylko tkanin, ale również dzianin, konieczny jest wybór maszyny do szycia, która wyposażona jest w regulację docisku stopki. Daje ona możliwość precyzyjnego docisku materiału, usprawniając pracę oraz korzystnie wpływając na efekty końcowe. Regulowany docisk jest zalecany przede wszystkim w przypadku dzianin. Są to materiały grube, bardzo delikatne oraz elastyczne. Optymalizacja pracy nad bardziej wymagającymi materiałami wymaga zainwestowania w dodatkowe stopki.
Przykładowym wariantem jest stopka do delikatnych materiałów. Jest to model, który świetnie nadaje się do szycia zarówno tkanin, jak i dzianin. Największą zaletą tej stopki jest element, dzięki któremu materiał płynnie przemieszcza się po płytce, bez wbijania się, wciągania, czy też przepuszczania ściegów.