Jak dbać o jelita?

Błonnik pokarmowy występuje w zbożach, owocach, warzywach oraz nasionach. Stanowi on nieodzowny element w diecie człowieka pragnącego zachować zdrowe jelita, albo tego, który zmaga się z wszelkiego rodzaju chorobami. Przekonaj się co zawdzięczamy błonnikowi.

Błonnik – czym on tak naprawdę jest?

Błonnik pokarmowy to substancja niejednorodna. Warto zdawać sobie sprawę, że błonnik sam w sobie nie posiada funkcji odżywczej i co za tym idzie organizm go nie trawi. Mimo wszystko nie może go zabraknąć w trakcie komponowania diety, gdyż jest on w stanie zapobiegać nawet najbardziej złośliwym nowotworom. Tak pozytywne działanie jest ściśle związane z tym, że dzięki jego obecności szkodliwe substancje bądź inne niepożądane organizmy zostają z organizmu szybciej usuwane. Kiedy wziąć pod uwagę błonnik pokarmowy występujący w owocach oraz warzywach, zajmuje się on wiązaniem w jelitach wtórnych kwasów żółciowych wchodzących w skład substancji rakotwórczych. Oprócz tego, rozkłada się on w jelicie grubym, a czynność ta jest ściśle związana z bakteriami jelitowymi. Opisując tę sytuacje dokładniej, błonnik pokarmowy odpowiada za obniżenie odczynu pH w jelicie, dzięki czemu enzym produkowany w trakcie rozkładu pierwotnych oraz wtórnych kwasów żółciowych nie zostaje dłużej produkowany. Dzięki obecności błonnika w organizmie występują większe ilości bakterii jelitowych, co sprawia, że człowiek uzyskuje lepsze zdrowia oraz kondycję. W przypadku ludzi, którzy regularnie sięgają po produkty zawierające błonnik, istnieje znacznie mniejsza szansa na pojawienie się miażdżycy, zawałów oraz cukrzycy. Jego obecność doskonale wpływa na rozwijanie się flory bakteryjnej jelit, a organizm gromadzi mniejsze ilości tłuszczu. Wspieranie organizmu przy pomocy błonnika dobrze sprawdzi się u osób, które narażone są na pojawienie się raka jelita grubego bądź po prostu pragną mu profilaktycznie zapobiegać.

Błonnik pokarmowy – ile oraz gdzie?

Kiedy wziąć pod uwagę rekomendacje wydane przez Światową Organizację Zdrowia WHO, każdego dnia należy przyjmować między 27 a 40 gram. Warto zdawać sobie sprawę, że błonnik dzieli się zarówno na ten rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny w wodzie. Błonnik nierozpuszczalny odpowiada za zwiększanie częstotliwości oraz rozmiarów wypróżnień. Zajmuje się wiązaniem wody, a do tego pochłania zbyt duże ilości kwasu solnego. Jego zadanie to także produkcja hormonów występujących w przewodzie pokarmowym i odgrywa ważną rolę w wydzielaniu soków trawiennych. Gdzie występuje? Błonnik pokarmowy można znaleźć przede wszystkim w batatach, brokułach, kapuście, selerze, siemieniu lnianym oraz zielonej kapuście. Z kolei błonnik pokarmowy, który rozpuszcza się w wodzie odpowiada za wygenerowanie galaretowanej osłonki występującej wokół cząstek pokarmu, sprawia, że cholesterol występujący w jedzeniu nie wchłania się, a także jego nadmiar zostaje szybko usunięty. Występuje głównie w dyni, figach, jabłkach, morelach oraz innych owocach.