Jak powstają wina kojarzone z miastem Manduria? Sekrety procesu produkcji

Wino jest jednym z najważniejszych produktów, które tworzą kulturową i ekonomiczną tkankę Włoch. Region Apulia to miejsce, gdzie winnice zazwyczaj rosną na suchych i słonecznych stokach wzgórz oraz wybrzeży Morza Jońskiego i Adriatyckiego. Jednakże, gdy mowa o regionie Puglia, to wiele osób natychmiastowo skojarzy je ze zwartymi winnicami koło miasta Manduria.

Wprowadzenie do regionu Apulia i jego roli w włoskiej produkcji wina

Apulia, nazywana często 'piętą Włoch’, stanowi znaczący obszar dla rozwoju winiarskiego kraju.

Znajdują się tu bardzo różne typy gleby – od gliny po piaskowce oraz warunki klimatyczne jak susze czy powodzie – co wpływa na aromatyczny charakter trunków produkowanych tam przez lokalnych producentów win.
Jednocześnie dzięki pomocy nieprzerwanego słońca okoliczne dojrzałe grona zdobywają intensywności smaku i zapachu.

Charakterystyka win uprawianych w okolicach Mandurii oraz specjalny wpływ klimatu na ich smak i aromat

Położona w południowych Włoszech na wybrzeżu Morza Jońskiego, Manduria jest jedną z najważniejszych miejscowości dla produkcji wina na południowym Półwyspie Apenińskim.
Winogrona uprawiane tu są specyficzne i charakteryzują się bardzo wysoką zawartością cukru dzięki obecności soli morskich we glebie.

Wspomniana już słoneczna pogoda oraz ważnym elementem wpływającym na smak trunków osiąganego tutaj klimatu śródziemnomorskiego – robi to wino produkowane tu bardziej intensywne niż gdziekolwiek indziej

.

Proces produkcji od zbiorów do butelkowania – tajniki technologii przekazywane z pokolenia na pokolenie przez lokalnych winiarzy

Gromadzenie i selekcjonowanie gron jest pierwszym etapem procesu produkcyjnego przy tworzeniu mandurijskiego wina. Zazwyczaj ma on miejsce od sierpnia do października.
Na początku każdego dnia robotnicy ruszają ze swoimi koszami do szczególnych terenów winnic, by ręcznie zbierać najlepsze owoce.

Przygotowanie samego moszu dzieje się poprzez rozdrobnienie jagód za pomocą tradycyjnej metody tłuczenia lub mechanicznymi maszynami.
Uzyskany w ten sposób mosz przechodzi przez proces fermentacji, który przekształca cukier zawarty w winogronach na alkohol.
Potem następuje dalszy etap, a mianowicie dojrzewanie naszego trunku – mandurijskie wina są zazwyczaj starzone przez okres od 6 miesięcy do kilku-kilkudziesięciu lat.

Wizyta w jednej ze słynnych mandurijskich winnic i degustacja najlepszych oferowanych tam win

Zainteresowanie życiem i pracą lokalnych producentów oraz pasją związaną z tym co robią jest silna we Włoszech, dlatego nie ma problemu by znaleźć zwiedzenie jednej z wielu miejscowych krain produkcji trunków.

Podczas takiej podróży chcemy poczuć smaki i zapachy Mandurii – możemy to osiągnąć poprzez obserwację cyklu produkcyjnego (od zbiorów po butelkowanie) oraz oczywiście poprzez degustację największych na rynku marek.

Historia rozwoju marki Manduria jako symbolu wysokiej jakości przywożonego z Włoch wina, a także jej znaczenia dla miasta i całego regionu

Miasto Manduria jest nazwane nawet 'stolicą Primitivo Puglia’, czyli rodzaju grona używanego do produkcji tego typowego tu jeszcze trunku.. Primitivo wytwarzane tutaj na ogół opisuje się jako mocne, bogate i zdecydowane.
Oprócz uznania przez liczne międzynarodowe konkursy winiarskie, Manduria ma również znaczenie kulturalne jako ważny element włoskiej felietonistyki oraz sztuki kulinarnej.