Jak przygotować kampera do nowego sezonu?

Podczas kolejnych fal pandemii kamper świetnie sprawdzi się jako pomysł na atrakcyjny wypoczynek. Połączenie środka transportu z miejscem noclegu pomaga zachować społeczny dystans. Jednak właściciele pojazdów i miłośnicy caravaningu cenią ten sposób wypoczynku bez względu na okoliczności. Kampery zapewniają pełną niezależność w podróży, swobodę wyboru kierunku i całkiem spory komfort wypoczynku.

Sprawdź wszystkie elementy wyposażenia, zanim wyruszysz w trasę

Warunkiem powodzenia każdej wyprawy jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi. Pierwszy przegląd, opróżnienie i oczyszczenie instalacji hydraulicznych, należy wykonać po zakończeniu poprzedniego sezonu. Uzupełnienie ubytków i prace przygotowujące do kolejnego trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie mogą się one ograniczyć jedynie do układu jezdnego czy napędu. Równie ważne jest sprawdzenie kluczowych punktów w części mieszkalnej. Instalacja sanitarna, gazowa, elektryczna to podstawa udanej podróży. Klimatyzacja, drzwi, rozkładany stół czy okno dachowe do kampera nie powinny zawieść podczas wakacyjnej wyprawy. Zwłaszcza za granicą perspektywa naprawy, koszty, utrudniony dostęp do części (zwłaszcza w odludnych regionach) może popsuć najlepiej zapowiadający się wypoczynek. Lepiej poświęcić kamperowi więcej czasu wczesną wiosną niż latem czy jesienią szukać sposobów naprawy daleko od domu.

Sporządź listę napraw i części do wymiany

Konieczne będzie także uzupełnienie zużywających się środków. Butla z gazem (plus zapas) czy środki do toalety muszą znaleźć się na liście zakupów na nowy sezon. Warto też wymienić drobne części, które dawały oznaki zużycia lub popsucia już podczas poprzedniej wyprawy. Kolejną rubrykę na liście stanowią takie elementy wyposażenia, których nasz kamper jeszcze nie ma. Może specjalne panele słoneczne, które dają podróżnikom dużą niezależność energetyczną. Z pomocą fotowoltaiki można korzystać z prawie wszystkich urządzeń na pokładzie kampera – od naładowania telefonu, przez komputer, po lodówkę. Turystyczny pojazd zawsze warto ulepszać i doposażać, oczywiście jeśli pozwala na to budżet. Więcej udogodnień oznacza bardziej komfortowy wypoczynek. W kamperze zawsze da się coś ulepszyć, a innowacje można rozłożyć w czasie. Jednak na konieczne naprawy i uzupełnienia środki muszą się znaleźć, ponieważ od tego zależą niezapomniane wrażenia z kolejnej wyprawy. Teraz można już tylko planować kierunek i odliczać dni do porządku urlopu.