Jak skutecznie zadbać o higienę osobistą?

Dbanie o higienę osobistą każdego dnia jest ważne nie tylko, aby wyglądać ładnie, ale także po to, by zapobiegać chorobom, przenoszeniu bakterii i innych drobnoustrojów. Właściwa i skuteczna higiena osobista polega na używaniu dobrych kosmetyków i odpowiednim wykonywaniu kilku czynności.

Jak właściwie dbać o ciało?

Konieczny jest codzienny prysznic. Przy użyciu gąbki lub myjki i żelu pod prysznic, trzeba wyszorować całe ciało. Zwykłe mydło może nadmiernie wysuszyć skórę. Żel pod prysznic powinien mieć właściwości myjące oraz nawilżające. Do higieny miejsc intymnych najlepiej stosować specjalny płyn. Warto przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu wykonać peeling całego ciała, aby pozbyć się martwych komórek naskórka. Trzeba pamiętać o częstym wymienianiu gąbki, która jest siedliskiem bakterii, a ręcznik kąpielowy nie powinien być użyty więcej, niż trzy razy.

Mycie twarzy i włosów.

Twarz wymaga stosowania specjalnych płynów do demakijażu i żelów do mycia. Po oczyszczeniu twarzy konieczne jest nawilżanie kremem, dobranym do rodzaju cery. Mycie twarzy mydłem lub źle dobranym płynem może prowadzić do podrażnienia skóry.

Włosów nie należy myć codziennie, chyba że zaistnieje taka potrzeba. Codzienne mycie włosów może spowodować, że zaczną się bardziej przetłuszczać. W przypadku występowania łupieżu lub łojotokowego zapalenia skóry, włosy i skóra głowy wymaga specjalnych preparatów. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry powinien złuszczać zrogowaciałe komórki naskórka, wykazywać dobre właściwości kosmetyczne i działać nawilżająco. Zapobieganie intensyfikacji łojotoku, eliminacja nadmiaru sebum i hamowanie jego produkcji to cechy, które wykazuje każdy dobry szampon na łojotokowe zapalenie skóry. Znalezienie odpowiedniego preparatu nie stanowi problemu, wystarczy wpisać w Google np. szampon na łojotokowe zapalenie skóry, a propozycji będzie wiele. Taki preparat leczniczy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Co jeszcze jest ważne w dbaniu o higienę osobistą?

Ważne są estetyczne dłonie i wypielęgnowane paznokcie, a także stosowanie antyperspirantów. Poza tym nie wolno zapomnieć o noszeniu, tylko i wyłącznie czystych ubrań. Obowiązkowo należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie i używać nici dentystycznych. Po każdej wizycie w toalecie należy dokładnie myć ręce, a przy kichaniu i kaszlu zakrywać dłonią usta, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii.