Każdemu zdarza się czasem o czymś zapomnieć. Często jest to skutek przemęczenia, zbyt wielu obowiązków na głowie, czy stresu. Jeśli są to pojedyncze przypadki, nie ma powodu do niepokoju. Jednak, gdy problem się nasila, warto się temu przyjrzeć i zacząć przeciwdziałać.
Zwykłe roztargnienie, czy już choroba?
Przy nadmiarze informacji do zapamiętania, może zdarzyć się, że mózg przestaje je „zapisywać”, zatem nie ma możliwości sobie o nich przypomnieć. Ten problem pojawia się również równolegle z przewlekłym stresem i depresją, więc warto z tym walczyć, a zaburzenia pamięci powinny ustąpić. Pomiędzy chorobą a zwykłym zapominaniem jest cienka granica, którą trudno ustalić. Zapominanie gdzie zostały schowane klucze, czy dokumenty lub zapominanie słów, nazwisk to domena osób starszych, która niekoniecznie jest początkiem zmian otępiennych np. choroby Alzheimera. Sygnałem do niepokoju powinno być zapominanie o codziennych obowiązkach lub zapominanie, w jaki sposób wykonuje się daną czynność. Dezorientacja w czasie i miejscach oraz zmiany w zachowaniu to również objawy mogące świadczyć o demencji.
Co robić, by wspomóc swoją pamięć?
Przede wszystkim trzeba prowadzić higieniczny tryb życia i dobrze zarządzać swoim czasem. W ciągu dnia powinien znaleźć się czas na pracę, ale także na odpoczynek i sen. Mając ustalony harmonogram każdego dnia i trzymanie się planu, może ograniczyć problemy z pamięcią. Nie bez znaczenia jest również dieta i ruch. Warto przeanalizować jakie leki są przyjmowane, czy nie nadużywamy alkoholu oraz, czy problem jest uciążliwy dla samego siebie.
Jakie zioła na problemy z pamięcią?
Popularną rośliną stosowaną w zaburzeniach pamięci jest miłorząb japoński, inaczej ginkgo-biloba. Jest to drzewo owocowe występujące głównie w Chinach, Korei i Japonii. Miłorząb japoński zawiera w swoim składzie związki takie jak flawonoidy i terpeny, które zwiększają przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Największa poprawa w przepływie krwi zachodzi w naczyniach mózgu, a dzięki temu do mózgu dociera więcej tlenu i glukozy. To dlatego miłorząb japoński poprawia zdolność zapamiętywania nowych informacji i jest stosowany u osób z zaburzeniami pamięci.
Żeń-szeń jest rośliną, której korzeń stosowany jest w zaburzeniach koncentracji i pamięci. Jego działanie polega na wzmacnianiu organizmu oraz przeciwdziałaniu osłabieniu i zmęczeniu. Dzięki żeń-szeniu poprawiają się funkcje myślowe, zwiększa się odporność oraz szybkość reakcji. Jest zalecany dla osób w podeszłym wieku.