Jak wygląda rynek pracy w Wielkiej Brytanii po brexicie?

Brexit budzi niepokój, jednak jak widać, nie większy niż perspektywa płacy minimalnej w Polsce. Spoglądając na statystyki, można zauważyć, iż nadal więcej Polaków wyjeżdża za pracą do UK, niż z niego wraca. Jak wygląda rynek pracy w Zjednoczonym Królestwie po Brexicie? Czy zwrot podatku z Anglii uległ jakimś zmianom?

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Jak wiadomo, Brexit oznacza sporą zmianę – zarówno dla osób, które są zainteresowane pracą w Anglii, jak i dla tych, którzy chcą przyjechać na Wyspę w celach turystycznych. Niepodważalnym faktem jest to, że Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej oraz nie jest już w pierwszej trójce krajów, w których szukają lepszego życia i zatrudnienia Polacy. Wyprzedzają ją Niemcy, Szwecja, czy Holandia.

Osoby, które zaczęły swoją przygodę z pracą i zamieszkaniem w Wielkiej Brytanii przed Brexitem, niewiele odczują te zmiany. Mogą zostać i zarabiać, pod warunkiem, że zdobędą status settled, a więc status osiedlonego (dla osób, które przebywają w Zjednoczonym Królestwie to pond 5 lat). Stanowi on podstawę do ubiegania się w przyszłości o obywatelstwo brytyjskie.

Osoby, które przed wprowadzeniem Brexitu przebywały w Anglii krócej niż 5 lat, otrzymują status pre-settled, a dopiero po pięciu latach mogą zdobyć pełen status osoby osiedlonej. Bez takiego statusu, pozostanie legalnie na stałe w UK po Brexicie nie będzie możliwe.

Zwrot podatku z Anglii po Brexicie

Wbrew pozorom proces rozliczeń podatkowych w UK po Brexicie nie powinien się wiele zmienić. Z pewnością nic nie zmieni się w kwestii, jaką jest zwrot podatku z Anglii – szczególnie podczas składania deklaracji podatkowej w Polsce. Funkcjonuje to na identycznych zasadach, które obowiązywały przed Brexitem. W dalszym ciągu, szczególnie w okresie przejściowym, ominięte zostaje podwójne opodatkowanie. Pracując za granicą, w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do odprowadzania podatku, a co się z tym wiąże – możliwości późniejszego ubiegania się o jego zwrot. Skutkiem negocjacji Polski z Wielką Brytanią dalej będzie możliwość legalnego odprowadzania na miejscu podatku i podejmowania się pracy zarobkowej.

Kto najbardziej ucierpi na Brexicie?

Brexit ma największy wpływ na pracę przedsiębiorców, którzy prowadzą własne firmy na terenie UK. Wiąże się to z koniecznością opłat celnych, jak również zmianą obowiązującego podatku VAT. Problem pojawił się w takich branżach jak motoryzacja, handel czy transport. Osoby, które pracowały zatrudnione u danego pracodawcy, nie muszą się jednak przejmować. W większości przypadków warunki ich zatrudnienia nie uległy zmianie.