Na czym polega działanie detektorów gazów?

Przed dokonaniem zakupu odpowiedniego urządzenia do wykrywania niebezpiecznych gazów w powietrzu, warto zapoznać się z zasadami ich działania i budową. To właśnie dzięki zrozumieniu, w jaki sposób działają detektory gazów, możliwy jest dobór najlepszego dla swoich potrzeb urządzenia. Jednym z lepszych rozwiązań jest detektor wielogazowy, jednak jest on nieco droższym wydatkiem, niż detektory wykrywające poszczególne gazy osobno. Jak zbudowane są i jak działają detektory gazu?

Detektory gazu – budowa

Detektory gazu to niewielkie urządzenia, których działanie i konstrukcja opierają się na zastosowaniu sensora elektrochemicznego, który przeważnie wykonany jest z dwutlenku cyny. Określany jest on również jako kasyteryt. Jest on materiałem bardzo wrażliwym na kontakty z wodorem i tlenem, które występują w atmosferze. Podczas, gdy ich stężenie wzrasta, momentalnie zmienia się współczynnik przewodnictwa energii elektrycznej w kasyterycie. Takie zmiany umożliwiają obliczenie ilości wymienionych gazów w powietrzu, a w sytuacji osiągnięcia danego pułapu, włączy się alarm, który w zależności od modelu, jest świetlny, dźwiękowy lub świetlno-dźwiękowy. Detektory gazów przeważnie wykorzystują kasyteryt, a związane jest to z jego właściwościami – dużą czułością i niską temperaturą pracy.

Rodzaje detektorów gazów

Detektory gazów przeważnie występują w dwóch rodzajach: jedno- i wielogazowe. Modele jednogazowe to urządzenia przeznaczone do użytku osobistego, które pomagają wykryć obecność tlenku węgla, tlenu oraz siarkowodoru w powietrzu. Cechują się tym, iż są lekkie, bardzo łatwe w obsłudze i poręczne. Zaleca się zakupu takiego rodzaju, który jest wyposażony w dobrej jakości obudowę chroniącą urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami środowiskowymi.

Z kolei urządzenie jakim jest detektor wielogazowy, znajduje zastosowanie głównie w przemyśle, górnictwie oraz rafineriach. Służy on do wykrywania takich gazów jak: tlenek węgla, siarkowodór, tlen, dwutlenek siarki oraz dwutlenek azotu.

Oba wyżej wymienione rodzaje detektorów gazu mogą być dodatkowo uzupełniane innymi akcesoriami, jak na przykład: stacja dokująca, pompa tłocząca czy stacja testująca.

Ergonomiczny detektor wielogazowy

Urządzenie to zostało tak skonstruowane, aby zapewnić pracownikowi komfort noszenia. Intuicyjny panel obsługowy, dopracowana konstrukcja oraz niska waga urządzenia zapewniają bezpieczeństw w każdym czasie i miejscu.