Niepełnosprawność? Pełna sprawność w łazience

Codziennie funkcjonowanie osób niepełnosprawnych utrudnione jest wieloma barierami, nie tylko architektonicznymi. Możliwość samodzielnego wykonywania choć najdrobniejszych czynności daje im poczucie niezależności i radość. Dlatego tak ważne jest, aby dom, który jest ich azylem, dostosować do określonych potrzeb, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Szczególnie uciążliwym miejscem, utrudniającym swobodne poruszanie się jest z pewnością łazienka.

Jakie akcesoria powinny znaleźć się w łazience osoby niepełnosprawnej?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki są poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych. Należy dobrać odpowiedni ich kształt i wielkość oraz zamontować obok wanny, prysznica, toalety lub umywalki. Są skuteczną podporą podczas korzystania z poszczególnych sprzętów. Chronią osobę niepełnosprawną przed upadkiem, zapewniając poczucie równowagi i stabilność. Poręcze mają ergonomiczne kształty, wytrzymują nawet bardzo duże obciążenie i nie przeszkadzają pozostałym, sprawnym domownikom w korzystaniu z łazienki. Aby osoba z określoną dysfunkcją mogła swobodnie brać kąpiel, należy wyposażyć wannę lub prysznic w odpowiednie akcesoria. Niezwykle pomocna może okazać się ławeczka kąpielowa, stołek pod prysznic, taboret lub specjalne siedzisko. Należy solidnie je przymocować do ściany, ustawić właściwą wysokość lub w przypadku ławeczki, nałożyć ją na brzegi wanny. Tego rodzaju usprawnienia są bezpieczne w użytkowaniu, wykazują działanie antypoślizgowe oraz umożliwiają jednoczesne zanurzenie się w wodzie. Czasami niezbędnym wyposażeniem łazienki jest podnośnik wannowy. To usprawnienie w wykonywaniu czynności higienicznych nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, ale również jej opiekuna. Zwykle przeznaczone są dla cierpiących na bardzo ciężkie upośledzenie fizyczne. Podnośnik posiada regulowaną wysokość i może być opuszczany na samo dno wanny. Steruje się nimi za pomocą wodoodpornego pilota. Sam ich montaż i instalacja nie są skomplikowane.

Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Już na etapie projektowania trzeba uwzględnić potrzeby osoby niepełnosprawnej w zakresie korzystania z łazienki. Przede wszystkim należy zrezygnować z progów i krawężników, a zamiast nich zamontować łagodne podjazdy. Drzwi muszą być lekkie i na tyle szerokie, aby zmieścił się w nich wózek inwalidzki oraz otwierane na zewnątrz. Posadzka powinna zostać wyłożona antypoślizgowymi materiałami. Warto też wyposażyć ją w funkcję ogrzewania podłogowego. To szczególnie pomocny w przypadku niepełnosprawnych osób starszych. Powierzchnia łazienki musi być na tyle duża, by dawała możliwość swobodnego manewrowania wózkiem. Umywalka powinna mieć płaskie dno oraz wyprofilowane, łagodne krawędzie. Należy zamontować ją na takiej wysokości, aby możliwe było swobodne podjechania pod nią wózkiem inwalidzkim. Niektóre modele wyposażone są w czujnik ruchu, ułatwiający mycie rąk. Równie istotnym elementem łazienki jest prysznic, pozbawiony krawędzi. Musi być odpowiednio szeroki i posiadał poręcze, siedzisko, stołek pod prysznic bądź taboret.

Dlaczego warto wybrać stołek pod prysznic?

Najwięcej trudności sprawia osobom niepełnosprawnym właśnie korzystanie z łazienki. Dlatego to tutaj konieczne jest wprowadzenie najwięcej udogodnień, które umożliwią swobodne poruszanie się i przesiadanie z wózka. Warto wyposażyć to pomieszczenie w specjalne, ergonomiczne poręcze i uchwyty. Dzięki nim osoba niepełnosprawna będzie w stanie zachować balans i utrzymać równowagę. Lepiej niż wanna sprawdza się kabina prysznicowe, do której można po prostu wjechać. Wystarczy zamontować w niej odpowiednie, regulowane siedzisko, taboret lub stołek pod prysznic oraz baterię podtynkową. Umywalka natomiast powinna mieć łagodne krawędzie i płaskie dno. Należy zawiesić ją na takiej wysokości, która umożliwi podjeżdżanie pod nią wózkiem inwalidzkim. Najlepsze akcesoria pochodzą od certyfikowanych producentów.