Nietrzymanie moczu – leczenie

Nietrzymanie moczu jest dość wstydliwym problemem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoby, których dotyczy ta dolegliwość, bardzo często preferują usunąć się w cień i całkowicie ograniczyć kontakt z innymi ludźmi. Wielokrotnie prowadzi to do powstania takich problemów, jakimi są depresja czy lęk. W przypadku nietrzymania moczu leczenie może być wspierane farmakologicznie. Jak jeszcze można radzić sobie z tym problemem?

Nietrzymanie moczu –ogólna charakterystyka

Nietrzymanie moczu (NTM) jest mimowolnym, niekontrolowanym oddawaniem moczu, które prowadzi do częściowego bądź całkowitego opróżniania pęcherza. Może się zdarzyć sytuacja, iż „popuszczanie” jest wywołane wyłącznie dużym wysiłkiem lub kichnięciem, jednak w niektórych przypadkach mocz może wypływać w sporych ilościach i w różnych okolicznościach, a także w sposób kontrolowany.

Wbrew niektórym przekonaniom, nietrzymanie moczu nie dotyczy tylko i wyłącznie starszych kobiet. Problem ten zdarza się w każdym wieku, zarówno u płci żeńskiej, jak i męskiej. Jednak częściej przytrafia się osobą starszym, a także częściej u kobiet (nawet 1 na 5 kobiet po 40stym roku życia).

Na podstawie statystyk można zauważyć, iż po 80 roku życia na nietrzymanie moczu cierpi jedna trzecia mężczyzn i połowa kobiet. Ponadto przykrym faktem jest to, iż po pomoc lekarza z nietrzymaniem moczu zgłasza się co druga osoba z tą dolegliwością.

Zagrożenie pojawieniem się nietrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem i ilością przebytych ciąż. Chorobie tej również sprzyja menopauza, przewlekłe zaparcia, otyłość, przebyte operacje ginekologiczne, a przeważnie większość tych czynników współtowarzyszy sobie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn głównie przejawia się w wyniku przerostu i chorób gruczołu krokowego (prostaty) oraz związanym z tymi chorobami leczeniem chirurgicznym.

 

Nietrzymanie moczu leczenie

Sposób leczenia nietrzymania moczu uzależniony jest od rodzaju i zaawansowania dolegliwości. Lekarz zawsze próbuje ustalić przyczynę dolegliwości i usunąć ją jak najefektywniej, na przykład leczenie zapalenia pęcherza moczowego, czy przerostu prostaty

Bez względu na zastosowaną metodę, duże efekty przynosi zmiana stylu życia. Rezygnacja ze spożywania alkoholu, kofeiny oraz innych napojów, a także produktów moczopędnych. Za podstawę uważa się również utrzymywanie właściwej masy ciała. Ponieważ nadwaga i otyłość sprzyjają nietrzymaniu moczu.

Za podstawę leczenia uważa się wykonywanie specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kegla. Jednak, gdy nie są one efektywne pacjentowi zaleca się leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne.

  • Leczenie chirurgiczne stosowane jest przeważnie w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, a do najskuteczniejszych metod takiego leczenia zalicza się np. zabiegi podwieszenia szyi pęcherza moczowego, a także operacje pętlowe.
  • Leczenie farmakologiczne bazuje na zastosowaniu odpowiednich leków w przypadkach, gdy trening pęcherza nie jest zbytnio skuteczny. Leczenie farmakologiczne nie jest odpowiednie dla każdego oraz może mieć różne skutki uboczne, dlatego więc o konieczności wdrożenia tego typu leczenia powinien zadecydować lekarz w porozumieniu z pacjentem.