Nietypowe lampy wiszące dla Twojego salonu

Powszechne przekonanie głosi, że lampy kryształowe są dedykowane przede wszystkim przestrzeniom reprezentatywnym. W związku z tym są one spotykane w modnych salonach lub eleganckich, przytulnych sypialniach. Nie oznacza to jednak, iż kryształowe lampy wiszące nie mogą pojawić się także w innych częściach mieszkania lub domu. Wszystko jest zależne upodobania mieszkańców oraz konkretnego projektu.

Okazałe kryształowe lampy wiszące do salonu to domena stylów retro i vintage – szczególnie jeśli chodzi o żyrandole. Stanowią one dodatek do niezmiernie luksusowej i bogatej aranżacji. Kryształowa lampa wisząca do salonu potrafi przykuć wzrok, nawet w tak imponującym stylu jak vintage. A wszystko dzięki pięknej grze światła na ozdobnych kryształkach.

Jakie żarówki powinny posiadać lampy wiszące?

Głównymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru żarówki do każdego rodzaju lampy, są rodzaj główki i gwintu. Kształt żarówki powinien być dopasowany z dwóch powodów. W przypadku gdy klosz lampy wiszącej jest wąski, to żarówka o okrągłym kształcie po prostu się nie zmieści, nawet gdy gwint pasuje do oświetlenia. Dlatego tak istotne jest to, aby kształt żarówek współgrał z oprawą oświetlenia. Lampy wyposażone w abażury o okrągłym kształcie można zasilić przy pomocy kulistych, szerokich żarówek, natomiast lampy z wąskimi kloszami powinny bazować na podłużnych źródłach zasilania. Z kolei trzonek powinien być dopasowany do lampy, która w danych technicznych ma sprecyzowane, jakie żarówki będą z nią współgrały. Głównymi rodzajami gwintów są: E14, E27, GU10 i G9.

Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru żarówki, jest jej moc. Z uwagi na wszechobecność żarówek led producenci podają ich moc w lumenach. W rezultacie możesz określić łączną ilość światła w pomieszczeniu w zależności od liczby zastosowanych żarówek.

Dokonując zakupu żarówki, warto również zwrócić uwagę na jej barwę. Może ona emitować światło żółte lub białe. Barwa żarówki określona jest w Kelwinach. Barwa żółta jest przyjemna dla oczu i wynosi 2700-3000 K, natomiast barwa biała, która jest zbliżona do światła dziennego, ma wartość 4000 K.

Lampy wiszące w oplocie, z abażurami, z kloszami

Lampy wiszące do salonu to szeroki wybór najróżniejszych modeli. Do najbardziej popularnych zaliczane są lampy wiszące wyposażone w:

  • Klosze zamknięte od dołu (nieprzepuszczające światła) – są one przeznaczone przede wszystkim do salonu, w którym pełnią funkcję oświetlenia całej przestrzeni. Zapewniają one światło rozproszone, tym samym doświetlając ściany oraz sufit.
  • Klosze szklane lub z półprzezroczystym abażurem – półtransparentne lub transparentne lampy wiszące do salonu zapewniające światło kierunkowe, które wydostaje się przez otwór oraz światło rozproszone doświetlające ściany i sufit. Jest to doskonały pomysł do salonu i nie tylko.
  • W ostatnich latach coraz bardziej modne stały się proste rozwiązania, a to wszystko dzięki popularności stylistyki industrialnej, loftowej i minimalistycznej. Do mieszkań urządzonych w takim właśnie klimacie najlepiej sprawdzą się lampy wiszące do salonu z klasycznym koszem. Sprawdzą się tutaj modele zarówno w oplocie materiałowym, jak i również te wykonane ze szkła, z papieru lub z metalicznym połyskiem.