Zima nie jest najlepszym okresem na prowadzenie prac budowlanych, jednak jest do doskonały moment na to, by zaplanować sobie coś, co jest spełnieniem marzeń, na przykład budowę ogrodu zimowego. Warto uprzednio przemyśleć kilka istotnych kwestii. Jakich?
W jakim miejscu postawić ogród zimowy?
Najpierw należy zastanowić się, w którym miejscu będzie wybudowany ogród zimowy. W istniejących domach często wykorzystuje się w tym celu taras, a w tych, które istnieją jedynie na planach, możliwe jest zastosowanie bardziej wyszukanych pomysłów. Drugą kwestią jest ustalenie kształtu ogrodu zimowego – najczęściej konstrukcja stawiana jest na planie prostokąta, regularnego wieloboku lub wycinka koła. W trakcie podejmowania poważniejszych decyzji zaleca się wziąć pod uwagę ustawienie domu względem światła. Przeważnie oranżerie stawia się od najbardziej nasłonecznionej strony, która również zimą będzie najlepiej oświetlona.
Ogród zimowy – jaki rodzaj fundamentu będzie najlepszy?
Fundament powinien mieć właściwą wytrzymałość, aby bezpiecznie przenosił ciężar konstrukcji ogrodu zimowego oraz obciążenia śniegiem czy wiatrem. Powinien być dobrze zabezpieczony przed wilgocią oraz ocieplony – izolacje termiczna i przeciwwilgociowa mają zapobiec nieszczelnościom oraz skraplaniu się pary wodnej w dolnej części konstrukcji.
Ogród zimowy można wznosić na zbrojnych ławach, które wykonane są po obrysie ogrodu zimowego, bądź na stopach fundamentowych, wykonanych w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie. Konstrukcja ogrodu może również opierać się na płytkach fundamentalnych z betonu, które stanowią jednocześnie niemal gotowy podkład pod posadzkę.
Która konstrukcja jest najlepsza?
Na budowę dostarczane są z wytwórni częściowo zmontowane ramy, powstałe z przyciętych na wymiar profili. Szkielet ogrodu łączy się ze ścianami i fundamentami za pomocą dybli ze stali nierdzewnej. Miejsca połączeń ze ścianą należy później ocieplić przy pomocy pianki poliuretanowej. W ścianach dwuwarstwowych profile nie mogą być montowane do ocieplenia, a w styropianie lub wełnie trzeba zrobić wycięcie, a profile zamocować do muru.
Wybór szklenia
Ogród zimowy zbudowany jest przede wszystkim z przeszkleń – dlatego rodzaj szkła, jakie zostanie użyte, ma decydujące znaczenie dla późniejszej eksploatacji. Warto mieć to na uwadze przed zakupem wszystkich potrzebnych materiałów. Do szklenia ogrodów zimowych wykorzystuje się szyby zespolone, zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła, a przestrzeń między nimi wypełnia gaz szlachetny. Szyby spełniają kilka ważnych funkcji:
- ograniczają ucieczkę ciepła;
- nie dopuszczają do przegrzewania się pomieszczeń;
- zapewniają bezpieczeństwo.
Wentylacja i ogrzewanie ogrodu zimowego
Sprawna wymiana powietrza w szklanym obiekcie, jakim jest ogród zimowy, to bardzo istotna kwestia. Wyróżnia się dwie metody wymuszenia obiegu powietrza:
- Metoda naturalna – polega na wietrzeniu ogrodu przez otwierania okien i drzwi. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ trzeba często uchylać okna i otwierać drzwi, co w okresie zimowym powoduje ucieczkę ciepła. Lepiej zamontować nawiewniki higrosterowane, które wpuszczają do domu odpowiednią ilość świeżego powietrza i reagują na wysoki poziom jego wilgotności.
- Metoda mechaniczna – jest skuteczniejsza i wygodniejsza. Zimne powietrze napływa do wnętrza ogrodu przez nawiewniki przymocowane w jego dolnej części, a ciepłe usuwane jest przez wentylator mechaniczny zamontowany na górze. System wentylacji posiada sterowanie automatyczne (czujniki wilgotności i temperatury), więc nie wymaga obsługi. Ogród zimowy można również ogrzać zwykłymi grzejnikami, jednak nie jest to ani praktyczne, ani ładne, bo zabierają one niezbyt dużą przestrzeń. Lepszym rozwiązaniem są grzejniki kanałowe lub system ogrzewania podłogowego.