Poznaj najważniejsze różnice między smoczkami dostępnymi na rynku

Smocze dla niemowlaka to burzliwy temat. Jeżeli już zdecydowaliście, że Wasze dziecko będzie korzystać ze smoczka, to możliwość wyboru spośród wielu typów i producentów może przyprawić o zawrót głowy. Czym się więc różnią smoczki i jak wybrać ten właściwy?

Kauczukowy, czy silikonowy – jaki materiał wybrać?

Materiał, z którego będzie wykonana gumka smoczka to jedna z podstawowych różnic w smoczkach. Może być ona wykonana z trwałego, bezbarwnego i bezwonnego silikonu, lub naturalnego pochodzenia kauczuku, który jednak ma specyficzny smak i zapach i może wywoływać alergie. W obu przypadkach zwróć uwagę na certyfikaty. Oba materiały muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Warto też zwrócić uwagę na napis BPA Free. Co prawda w Uni Europejskiej wszystkie produkty dla dzieci muszą być pozbawione bis fenolu A, to te sprowadzane z Chin już mogą nie spełniać go wymogu. Udowodniono negatywny wpływ BPA na rozwój i zachowanie dzieci, a jest też podejrzewany w sprzyjanie rozwojowi wielu chorób i nowotworów. O niekorzystne działania, choć w nieco mniejszym stopniu podejrzewa się też wszystkie substancje wykorzystywane do produkcji sztucznej gumy i plastiku, w związku z czym cześć rodziców może się zdecydować na zakup mniej estetycznego i trwałego, ale za to naturalnego kauczuku.

Kształt gumki jest najważniejszy.

To właśnie przez kształt gumki smoczek zyskał tak złą sławę. Źle dobrany kształt i zbyt często podawany dziecku smoczek będzie prowadził do zaburzeń ssania, rozwoju mowy i  wad zgryzu. Wybór kształtu będzie zależał od tego, czy dziecko będzie karmione piersią, czy butelką oraz w jakich sytuacjach będzie mu podawany smoczek. Większość logopedów i ortodontów rekomenduje stosowanie smoczków anatomicznych, jako tych najlepiej dostosowanych do wymogów rozwojowych malucha.

Na koniec zwracaj uwagę na bajery.

Uwierz, że choć smoczek może być często używanym przedmiotem, to jego kolor, czy forma uchwytu ma dużo mniejsze znaczenie niż dobre dopasowanie kształtu, materiału i rozmiaru – to one gównie będą decydowały o tym, czy bobas zaakceptuje smoczek, lub jego ewentualną zmianę.  Są jednak szczegóły na które warto zwrócić uwagę, bo w pewnych sytuacjach mogą ułatwić ich użycie. Smoczek Tommee Tippee, Avent, Lovi dostępne są w wielu wzorach, kolorach, czy stylach. O ile aspekt wizualny, który będzie cieszył oko, to po prostu przyjemność, to wyjątkowy wygląd może po prostu ułatwić rozpoznanie smoczka naszej pociechy zwłaszcza gdy często przebywamy w grupie innych dzieci i o pomyłkę właścicieli warto. W przypadku gdy dziecko zasypia ze smoczkiem i potrzebuje go np. po przebudzeniu w środku nocy, to świecące w ciemności elementy dekoracyjne na uchwycie mogą ułatwić znalezienie tego małego przedmiotu w łóżeczku.