Wiele osób w trakcie zakupów, podczas wyboru ciekawych modeli ubrań, kieruje się przede wszystkim tym, jak one na nich leżą. Mało kto zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię, jaką jest materiał, z którego dane ubranie zostało wykonane. Powodem jest brak wiedzy na temat rodzaju poszczególnych tkanin i dzianin. Najczęściej rozpoznawanymi materiałami jest satyna lub bawełna, a cała reszta zazwyczaj uważana jest jako „inne”. Tak więc warto zapoznać się nieco bliżej z różnymi dzianinami i tkaninami, aby podczas zakupu być świadomym, za co tak naprawdę się płaci.
Tkaniny i dzianiny – jakie są ich rodzaje?
Tkaniny i dzianiny to podział materiałów wynikający ze sposobu ich pozyskiwania – tkanie lub dzianie. Tak więc tkanina powstaje w wyniku połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, wątku czy osnowy. Jest ona zdecydowanie mniej estetyczna niż dzianina i zazwyczaj bardziej elegancka. To właśnie z tkaniny wykonane są klasyczne marynarki, koszule, płaszcze, dżinsy itp.
Dzianina natomiast powstaje z jednej nitki, która ukształtowana w oczka tworzy połączone ze sobą, prostopadłe rzędy. Dobrym przykładem tworzenia dzianin jest klasyczne robienie na szydełku czy drutach. Tak więc dzianinowe są swetry, czapki, rękawiczki czy skarpetki, ale również T-shirty i dresy – czyli wszystko, co rozciągliwe i wygodne. To właśnie ze względu na dużą dostępność i komfort dzianinę upodobały sobie wszystkie modne marki szyjące dresy.
Dżinsy oraz swetry to elementy garderoby ściśle sklasyfikowane do jednej z dwóch powyżej wymienionych kategorii, ale już spodnie, sukienki czy bluzki mogą być wykonane zarówno z tkaniny, jak i dzianiny. Hurtownia dzianin i tkanin jest właśnie miejscem, w którym wielu projektantów mody oraz firm odzieżowych robi zamówienia, ponieważ posiadają one w swojej ofercie szeroką gamę materiałów.
Ponadto dzianiny, jak i tkaniny można podzielić ze względu na to, jak zostały splecione. To właśnie w taki sposób powstają najróżniejsze dżerseje, satyny i szyfony. W tkactwie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje splotów, takich jak splot płócienny (szyfon, flanela, batyst), splot skórny (dżins, gabardyna, jodełka) i splot atłasowy (satyna). Wszystkie te rodzaje splotów mają wiele kombinacji i pochodnych jak tkaniny żakardowe, splot panama (typowy oxford) czy tkaniny runowe (aksamit, plusz, sztruks). Każdy z nich cechuje się odmiennymi właściwościami, które łatwo można ocenić, na przykład poprzez dotyk tkaniny – dżins jest sztywny, trwały i mocny (niestety łatwo się przeciera), satyna jest lejąca się i gładka (jednak trudno się ją szyje).
Podział dzianin ze względu na splot jest nieco prostszy. Wyróżniamy dzianiny rządkowe (dżersej, dzianina swetrowa, dzianina ściągaczowa) oraz dzianiny kolumienkowe (tiul, trykot). Materiały z tych grup nieco różnią się między sobą właściwościami, jednak ich główną zaletą jest elastyczność, a wadą podatność na wypychanie – to, co się dzieje z legginsami na kolanach.
Dzianiny i tkaniny – z czego mogą się składać?
Każdy producent, każda hurtownia dzianin i tkanin powinna umieścić przy swoim produkcie informacje dotyczące jego składu. Klasyfikacja tych materiałów, nie zwracając uwagi na splot, może dotyczyć rodzaju włókien, z jakich zostały wykonane. Wyróżniamy:
- Włókna naturalne roślinne – do tej grupy zaliczane są bawełna oraz len.
- Włókna naturalne zwierzęce – są nimi moher, wełna owcza, kaszmir, angora, alpaka oraz jedwab.
- Włókna sztuczne – wytwarzane są z surowców występujących naturalnie w przyrodzie, takich jak np. celuloza drzewna. Głównymi przedstawicielami tej grupy są: wiskoza i pochodne, włókno bambusowe i tencel/lyocell.
- Włókna syntetyczne – wytwarzane są z polimerów niewystępujących w przyrodzie. Do tej grupy zaliczane są: poliamid, poliester, lycra/elastan/spandex oraz anilana/akryl.
Poza materiałami o jednolitym składzie występują również najróżniejsze mieszanki. Do bawełny często dodaje się elastan, aby była ona bardziej sprężysta lub poliester, by była bardziej wytrzymała. Natomiast aby wełna była bardziej miękka, stosuje się domieszki akrylu lub kaszmiru.