Sól fizjologiczna – rodzaje i stosowanie

Prosząc w aptece o sól fizjologiczną, na pewną dostaniemy tą o stężeniu 0,9% NaCl. Dobierając leczenie lekarze często zlecają sól fizjologiczną z dodatkowym składnikiem. To ważne, bo ten dodatek sprawia, że preparat ma już zupełnie inne działanie. Czym więc różnią się ampułki z solą fizjologiczną?

Sól fizjologiczna do oka – tylko 0,9% NaCl

Czysta sól fizjologiczna to po prostu 0,9% wodny roztwór soli. To stężenie ma największe znaczenie, bo dokładnie takie mają płyny ustrojowe w naszym organizmie, a więc jej użycie nie doprowadzi, ani do wysuszenia, ani do zatrzymania wody w danym obszarze. Substancja ta może służyć do higieny błon śluzowych, lekkiego nawilżenie, inhalacji lub rozcieńczenia innych preparatów do nebulizacji. Do pielęgnacji oczu nadaje się tylko i wyłącznie zwykła sól fizjologiczna, bez żadnych dodatków, a użycie innego preparatu może wywołać skutki uboczne. Sól fizjologiczna do oka i nosa może być stosowana już od pierwszych dni życia i przez całą dobę. Sól fizjologiczna do oka może być pomocna przy ich przesuszeniu, przemęczeniu np. po długim korzystaniu z komputera, ale też ułatwia usunięcie ciał obcych z oka. Po zakropieniu do worka spojówkowego drobny paproch, czy rzęsa najprawdopodobniej sam po chwili wypłynie i przestanie podrażniać gałkę oczną.

Sól hipertoniczna pomoże udrożnić zatkany nos

Sól hipertoniczna ma wyższe stężenie soli niż płyny ustrojowe. Dostępne są stężenia 3, 5, a nawet 10 procent. Ta właściwość powoduje, że z jej pomocą skutecznie udrożnimy zapchany nos i rozrzedzimy zalegającą w nim wydzielinę. Roztwór można zakroplić bezpośrednio do nosa, albo podać w inhalacji. Nebu-dose to wyrób medyczny do inhalacji, higieny nosa itp., ale dostępna jest również sól o stężeniu 10%, która jest standaryzowanym lekiem i nadaje się do wstrzyknięć.

Sól z dodatkiem hialuronianu sodu silnie nawilża.

Hialuronian sodu jest substancją silnie nawilżającą wspomagającą odruch kaszlu.  a jego dodatek do roztworu soli fizjologicznej przynosi ulgę podczas kataru i suchego kaszlu, z czym związany jest ból wewnątrz nosa i klatki piersiowej, wynikający z podrażnienia oskrzeli. Co istotne ten wyrób nie nadaje się do stosowania w inhalatorach ultradźwiękowych i siateczkowych. Przez jego większą gęstość i lepkość może zakleić membranę w aparacie, a przez to go popsuć.

Sól z dodatkiem ektoiny pomoże w alergiach.

Kolejnym dodatkiem stosowanym do soli fizjologicznej jest ektoina. Ektoina to substancja zapewniająca odporność bakteriom bytującym w ekstremalnie trudnych warunkach. Dla nas ta substancja działa przeciwzapalnie, ochrania nasze DNA i stabilizuje błony komórkowe. To właśnie ta ostania cecha ma kluczowe znaczenie w chorobach alergicznych i alergicznym nieżycie nosa. Stosując sól z dodatkiem ektoiny nie należy inhalować jednocześnie z innymi produktami, a pomiędzy nebulizacjami zrobić kilkanaście minut przerwy.