Top 5 nowoczesnych i przydatnych narzędzi ogrodowych

Narzędzia ogrodowe to niezbędna akcesoria dla osób, którym zależy na estetyce swojego ogródka domowego czy działkowego. Wystarczy kilka dobrych i przydatnych urządzeń, aby praca w ogrodzie stała się jeszcze bardziej przyjemna i efektywniejsza.

Kosiarka – grunt to wybrać dobry i ekonomiczny sprzęt koszący

Już dawno odeszły do lamusa tradycyjne kosy, które można jeszcze zobaczyć na niektórych wiejskich gospodarstwach. Obecnie używa się kosiarek, które różnią się od siebie sinikiem, konstrukcją i wydajnością. Jeśli posiadasz większy domek narzędziowy i masz do przycięcia większy odcinek trawnika, kosiarka będzie dla Ciebie sprzętem niezwykle potrzebnym.

Wybór jest naprawdę duży. Możesz zdecydować się na kosiarki ręczne, spalinowe bądź elektryczne (akumulatorowe). Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale na pewno pomoże Ci w ekspresowym tempie doprowadzić do porządku teren zielony na działce czy wokół domu. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiednią wielkość kosiarki do swojego trawnika. Do większej przestrzeni potrzebna będzie kosiarka o większym zakresie koszenia, o czym należy pamiętać.

Podkaszarka – wjedzie prawie wszędzie

Podkaszarka to kolejny sprzęt, w który powinno się wyposażyć, mając domek narzędziowy. W większości przypadków układ ogrodu nie pozwala na precyzyjne skoszenie trawy dużą kosiarką. Podkaszarką poprawisz to, czego nie zdołasz wykosić większym urządzeniem. Może trochę spowolni się Twoja praca w ogrodzie, ale dzięki temu urządzeniu uzyskasz imponujące efekty. Wjedziesz nią w każdy zakamarek i zagłębienie, dlatego nie musisz się martwić o to, że po koszeniu ogród nie będzie wyglądał estetycznie. Pamiętaj, że dużo zależy od mechanizmu tnącego. Jeśli Twój ogród jest mocno zaniedbany, wtedy kup podkaszarkę z głowicą z nożami tnącymi. Z kolei w ogrodach pełnych chwastów i przy dużych przestrzeniach sprawdzi się podkaszarka wyposażona w głowicę z nożami tnącymi.

Dmuchawa do liści

Jesienne prace w ogrodzie to przede wszystkim porządkowanie i przygotowywanie go na zimę. Dobrze, gdy do takich prac wykorzystasz dmuchawę ogrodową. Możesz nabyć urządzenie spalinowe, które podobnie jak kosiarka tego typu, ma większą moc i wydajność. Jeśli masz dużą działkę i dużo przestrzeni do oczyszczenia z liści, wtedy ten sprzęt będzie idealny.

Jeśli chcesz mieć lekkie urządzenie, którego będzie używać sporadycznie, wtedy wybierz dmuchawę akumulatorową. Jest niestety ciężka i ma ograniczony czas pracy. Z kolei dmuchawa elektryczna ma niewielkie gabaryty, ale jej praca jest ściśle związana z zasilaniem sieciowym.

Musisz też pamiętać, ze ważne są takie parametry, jak moc silnika i siła nadmuchu, Wiadomo, że im większe są te wartości, tym dmuchawa jest wydajniejsza , ale bardziej hałasuje. Oprócz tego bardzo ważny jest obszar podmuchu dmuchawy. Wąski strumień powietrza uniemożliwi Ci sprawne i efektowne sprzątanie, szczególnie gdy masz dużą działkę.

Pilarka – do przecinek i wycinek

Pilarka to urządzenie niezwykle potrzebne wtedy, kiedy na działce znajdują się drzewka i krzewy. Jeśli chcesz mieć sprytne urządzenie do wykonywania prostych prac przydomowych, pilarka elektryczna spełni Twoje oczekiwania. Urządzenie nie emituje spalin, dlatego bez problemu użyjesz jej w warsztacie czy stodole. Jeśli masz większy domek narzędziowy, w razie niepogody możesz przycinać w nim drewno na opał. Warto kupić pilarkę na wysięgniku, którą przytniesz wysoko umiejscowione gałązki.

Z kolei pilarka spalinowa to sprzęt mocny, wydajny i napędzany benzyną lub olejem. Nie musi być więc podłączona do źródła prądu, dlatego dla wielu osób bezie to idealne rozwiązanie. Takim urządzeniem przetniesz drewno o większej średnicy, generują więcej hałasu i są ciężkie.

Mechaniczne nożyce do formowania krzewów

To sprzęt, który zastąpił tradycyjne nożyce i cieszy się sporą popularnością. Przy jego pomocy bez problemu przytniesz krzewy i elegancko je uformujesz. Tak samo jak w przypadku wyżej przedstawionych urządzeń możesz nabyć nożyce spalinowe, cięższe, przeznaczone do zadań specjalnych oraz lekkie akumulatorowe. Najczęściej jednak do drobnych prac ogrodniczych wybiera się nożyce elektryczne, które są najlżejsze. Szybko i prosto uporasz się z żywopłotem i innymi krzewami, a Twój ogród nabierze wyjątkowego charakteru.

Jeśli masz domek narzędziowy na działce, to zyskujesz świetne miejsce na podręczne sprzęty użytku codziennego. Zagospodaruj go mądrze, wydziel miejsce na narzędzia i inne sprzęty np. rower. W większym domku narzędziowym nie powinno zabraknąć przestrzeni, którą wypełnią donice, ziemia ogrodnicza, nasiona i inne rzeczy, które zawsze przydadzą się na każdej działce.