Zależy Ci na zdrowiu? Zacznij jeść zdrowiej!

Częste infekcję, problemy z żołądkiem czy nadwagą? Przyczyna może być tylko jedna – złe nawyki żywieniowe. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest to co mamy co dziennie na talerzu i jak konsumpcja dużej ilości przetworzonych produktów niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jak więc zadbać o swoje zdrowie, jednocześnie mając wpływ na swoje samopoczucie i wygląd? Odpowiedz jest jedna – zacząć jeść zdrowiej.

Poniżej przedstawiam kilka fundamentalnych zasad, aby skomponować zdrowy jadłospis na co dzień.

Przekonaj się do warzyw

Są one nieocenionym źródłem niezbędnych witamin i minerałów, które wzmacniają odporność naszego organizmu i eliminują ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Powszechnie zalecane jest aby znalazły się w każdym posiłku w ciągu dnia. Ważna jest różnorodność, tzn. nie jedzmy cały dzień warzyw w kolorystyce zielonej, gdyż mogą mieć one podobny skład witamin. Zwiększenie ilości warzyw to pierwszy najważniejszy krok aby zacząć jeść zdrowiej i czuć się lepiej.

Jedz mniej a częściej

5 posiłków dziennie, tak brzmi powszechne zalecenie dietetyków. Istnieje mnóstwo badań potwierdzających tezę, iż regularne spożywanie posiłków co 3-4 godziny w mniejszych porcjach ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie ale i również na prace żołądka. Zastanów się, wolisz czuć przeładowanie w brzuchu z powodu przejedzenia, odczuwać senność za sprawą gwałtownego wyrzutu insuliny, czy czuć się lekko, sprawnie, i mieć dużą ilość wigoru?

Różnorodność

Nie skupiaj się tylko na jednej partii produktów. Staraj się eksperymentować, próbować nowych (zdrowych) rzeczy, świetnie się przy tym bawiąc. Możesz gotować co dziennie coś innego. Unikaj monotonii, bo to najprostsza droga do powrotu do złych nawyków żywieniowych.

Unikaj tego co cie niszczy

Oczywistą sprawą, o której często zapominamy jest całkowite odrzucenie badz mocne ograniczenie niektórych produktów. Mowa tu o wysokoprzetworzonych produktach, gotowych posiłkach typu fast food. Niezmiernie ważną sprawą jest również ograniczenie alkoholu i podaży soli i cukru. W miarę możliwości dobrze jest również ograniczyć spożycie mięsa szczególnie tego niskiej jakości i tłustego.

Zachowaj umiar

Zaryzykuje stwierdzenie, że jest to najważniejsza z zasad zdrowego odżywania. Nie można katować się na siłę, odmawiać sobie każdej nawet najmniejszej przyjemności. Jeżeli masz ochotę zjeść coś słodkiego – zjedz. Jeżeli masz ochotę na pizze z podwójnym serem – ok, nie ma sprawy. Sęk w tym żeby zachować umiar i robić to z głową, raz na jakiś czas.
Zmiany wprowadzaj stopniowo, bez pośpiechu, w końcu walczysz o zmianę swoich nawyków żywieniowych na lata, a nie na kilka dni.