Zasłony do salonu w stylu nowoczesnym

Nowoczesność niejedno ma imię – to określenie idealnie odzwierciedla styl aranżacji wnętrz. Choć na ogół idea ta propaguje minimalizm i funkcjonalność, można ją różnie interpretować. Nowoczesne wyposażenie domu nie dotyczy jedynie mebli, ale również całej gamy dodatków. Jednym z najważniejszych są zasłony do salonu. Odpowiednio dopasowana dekoracja okienna ma bowiem ogromny wpływ na ogólny wystrój i jego charakter. Jeśli marzysz o nowoczesnej aranżacji, poznaj jej najważniejsze cechy i sprawdź, jakie zasłony do salonu będą najlepsze.

Jaką funkcję pełnią zasłony do salonu w stylu nowoczesnym?

Wnętrza w stylu nowoczesnym tworzą swobodą, przyjemną w odbiorze przestrzeń. Powinna być nie tylko pozbawiona nadmiaru zdobień i ornamentów, ale i w pełni funkcjonalnie urządzona. Zasłony do salonu, który ma mieć nowoczesny wystrój, mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub wyłącznie praktyczną. To, na jaką wizję się zdecydujemy, zależy wyłącznie od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli wnętrze ma być stonowane, ciepłe, tworzyć komfortowe warunki do relaksu, a przy tym być odpowiednio chronione pod kątem prywatności domowników, lepiej postawić na modny minimalizm. Na nieco swobodniejsze zestawienie mogą pozwolić sobie osoby, dla których zasłony do salonu to jeden z ważnych elementów dekoracji. Dzięki zastosowaniu bardziej wyrazistego wykończenia (delikatnego wzoru, mocniejszej barwy) oraz połączeniu tkaniny z neutralnymi tonacjami, można stworzyć wystrój spójny i harmonijny pod względem kolorystycznym. Zasłony do salonu muszą też dobrze współgrać z innymi elementami wnętrza. Jasne materiały można śmiało łączyć z podobnym odcieniem mebli. Z kolei ciemniejsza dekoracja okienna nie powinna być przytłoczona mocnymi kolorami aranżacji. Ważne jest również to, aby kolor zasłon i pozostałych dekoracji podkreślić światłem dziennym lub kilkupunktowym oświetleniem.

Nowoczesne zasłony do salonu, czyli jakie?

Wyposażenie domu w nowoczesne meble to dopiero początek tworzenia modnego wnętrza. Często najbardziej problematyczny jest dobór dodatków. Sytuację nieco utrudnia fakt, że nie ma jednej wizji na nowoczesne zasłony do salonu. Oprócz braku mocnych zdobień czy efektownych upięć chwostami, czyli cech charakterystycznych dla estetyki klasycznej, tkaniny mogą być wykończone na różne sposoby. W przypadku nowoczesnego pokoju dziennego o lekkim, stonowanym wystroju, najlepiej postawić na zasłony w kolorze białym, beżowym lub szarym. Jeśli są one wykonane z grubych tkanin np. welwetowych, będzie to korzystne dla wnętrza pod kilkoma względami. Przede wszystkim będzie ono zdecydowanie bardziej przytulne. Inną zaletą jest prywatność – takie zasłony mocno ograniczają widoczność salonu z zewnątrz. Wystrój, który ma wprowadzać do pomieszczenia dużą ilość światła i podkreślać jego świeżość, najlepiej uzupełnią tkaniny delikatne, wręcz przezroczyste. Jeśli wnętrze jest bardzo minimalistycznie urządzone, lepiej wybrać wersję takiej zasłony w delikatnym wzorze (najlepiej geometrycznym) lub o pastelowym odcieniu. Alternatywą dla prostych, nowoczesnych wnętrz są aranżacje nieco bardziej ożywione kolorem. W takim przypadku najlepszym wyborem są zasłony do salonu w nasyconym kolorze granatu, czerwieni czy zieleni. Stanowią one świetny kontrast dla prostych aranżacji i neutralnych barw. Doskonale ożywiają, wprowadzają dynamikę i energię do wnętrza. Kolorowe zasłony będą też pasować do szarych ścian, które są jedną z cech charakterystycznych nowoczesnych salonów. Jeśli goszczą również w Twoim pokoju dziennym, sięgnij również po tkaniny w odcieniach brązu, różu, a nawet z motywem kwiatowym. Roślinny szablon doskonale współgra z prostym wystrojem, a jednocześnie nawiązuje do jednego z najmodniejszych współcześnie trendów w aranżacji wnętrz. Jednorodne kolory czy delikatne wzory – każda propozycja zasłon jest dobra, jeśli chodzi o nowoczesne wnętrza. Ostateczny wybór tkaniny powinien być podyktowany nie tylko trendami i układem pomieszczenia, ale i kolorami, którymi lubimy się otaczać. Dzięki temu salon zyskuje atrakcyjną oprawę, a domownicy przestrzeń, gdzie przyjemnie jest wypoczywać.